Czy warto brać kredyt gotówkowy zamiast kredytu samochodowego?

Wczoraj przyszło mi porównywać różne oferty kredytów, oferowanych przez banki. Szczególnie uważnie przyjrzałem się ofercie Getin Banku i Santandera. Te dwa banki są prawdziwymi liderami jeśli chodzi o sprzedaż kredytów samochodowych. Kredyt na samochód zyskał sobie duże uznanie wśród klientów. Do tej pory kredyt samochodowy bez zaświadczeń można było uzyskać tylko w salonie samochodowym, gdzie zamierzaliśmy zakupić auto.

Niestety problem pojawiał się wówczas gdy klient chciał zakupić auto od innej osoby prywatnej. Jeśli brakowało na to środków, klienci byli zmuszeni zaciągnąć tradycyjny kredyt gotówkowy w banku. Jak wiadomo kredy ten jest udzielany na dużo gorszych warunkach niż kredyt na samochód.

Zazwyczaj prowizje od takich kredytów są bardzo wysokie. Poza tym w przypadku kredytu samochodowego klient może skorzystać również z licznych promocji, takich jak: zniżka na ubezpieczenie komunikacyjne, dodatkowe pieniądze na podniesienie standardu auta, darmowe przeglądy, upust w cenie samochodu oraz wiele innych. W przypadku tradycyjnego kredytu gotówkowego już na takie promocje nie możemy liczyć.

W przypadku kredytów na duże kwoty problem jest również z rozłożeniem ich na dłuższy okres spłaty. Do tej pory maksymalny okres kredytowania wynosił około 15 lat. Przy większej kwocie rata takiego kredytu stanowi spore obciążenie dla domowego budżetu. Również trzeb wziąć pod uwagę to, że kredyt zaciągany na na tradycyjnych zasadach może być ograniczony kwotowo.

Niektóre banki wprowadzają górną granice kwoty kredytu gotówkowego może być to np. 100-120 tysięcy złotych. Przy kwotach większych inne banki wprowadzają dodatkowe utrudnienia w postaci większych formalności dodatkowych zabezpieczeń i ubezpieczeń. Bardzo często banki oferują kredyty zabezpieczone hipoteką. Jednak są one dość niebezpieczne. Bowiem istnieje ryzyko, że jeśli nie spłacimy naszego kredytu zamiast samochodu stracimy mieszkanie lub dom.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*